SESUVIUM PORTULACASTRUM (L.) L. – tlustobýl

Syn.: Aizoon montevidense Spreng. ex Rohr, Halimus maritima Kuntze, Halimus portulacastrum (L.) Kuntze, Pharnaceum rubens Adamson, Portulaca portulacastrum L., Psammanthe marina Hance, Pyxipoma polyandrum Fenzl, Sesuvium acutifolium Miq., Sesuvium brevifolium Schumach. et Thonn., Sesuvium edule Wight ex Wall., Sesuvium longifolium Humb. et Bonpl. ex Willd., Sesuvium ortegae Spreng., Sesuvium parviflorum DC., Sesuvium pedunculatum Pers., Sesuvium repens Willd., Sesuvium revolutifolium Ortega, Sesuvium revolutum Pers., Sesuvium sessile Pers., Sesuvium sessile Larrañaga, Sesuvium sessiliflorum Dombey ex Rohrb., Trianthema americana Gillies ex Arn., Trianthema polyandra Blume
Česká jména: tlustobýl (Presl 1846)
Čeleď: Aizoaceae – kosmatcovité

Sesuvium portulacastrum

Rozšíření: Pantropický druh, známý z Jižní Ameriky (v Argentině roste i ve vnitrozemí), ze Severní Ameriky (zde až po Severní Karolínu), z Afriky včetně okolních ostrovů, z jižní i jihovýchodní Asie (zvláště hojně na Tchaj-wanu), z Austrálie i Oceánie (Fidži, Havaj, Marshallovy ostrovy).

Ekologie: V tropech, řidčeji subtropech provází písky na mořském pobřeží; je velmi rezistentní k silnému zasolení.

Sesuvium portulacastrum

Popis: Vytrvalá sukulentní bylina tvoří nízké plazivé porosty; stonky jsou kořenující, bohatě větvené, 20–50 cm dlouhé. Listy jsou vstřícné, čárkovitě kopinaté až eliptické, 1,5–5 cm dlouhé a 0,2–1 cm široké, na bázi objímají stonek blanitým lemem, v dolní polovině jsou jakoby zaškrcené. Květy vyrůstají jednotlivě na 0,8–2 cm dlouhých stopkách; okvětí je 6–8 mm dlouhé, má krátkou trubku a 5 vejčitých až kopinatých cípů, které jsou vně zelené, uvnitř růžové; tyčinek je 15–20, bázemi přirůstají k okvětní trubce; gyneceum srůstá z 3–5 plodolistů. Plody jsou tobolky, kratší než vytrvalé okvětí.

Sesuvium portulacastrum
Sesuvium portulacastrum
Sesuvium portulacastrum

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 12. 11. 2006 (Kapverdy, ostrov Sal, Pedra Lume).